آخرین خبرها
خانه / تبلیغات

تبلیغات

جهت قرار دادن تبلیغات خود در وبسایت مسجد حضرت حجت(عج) با ایمیل info@masjedehojjat.ir مکاتبه نمایید.
با تشکر مدیریت وبسایت مسجد حضرت حجت(عج)

 

جهت حمایت ما میتوانید کد بنر ما را در وبسایت خود قرار دهید.

بنر ۱۲۰×۲۴۰

بنر ۴۶۸×۶۰


۴ نظر

 1. موضوع حمام های قدیمی وآسیاب های آبی واز همه مهمتر قنات بزرگ وزوان درفلات مرکزی وزوان بسیار برای مردم بسیارمهم است .
  روایتی از مستندات قنات بزرگ وزوان درمرکز کشور با قدامت بیش از ۵۰۰۰ساله که هویت وقدامت تاریخی شهروزوان را نشان می دهد بانظر تاریخ نویسان،جغرافیدانان وجهانگردان .
  این قنات در قسمت شمالی شهر وزوان و قسمت جنوبی شهر میمه واقع درفلات مرکزی وزوات قرارگرفته و جزءچند اثری است که با وجود سد ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ ساله خود می تواند گویای قدمت سکونت در شهر وزوان باشد.

  قنات بزرگ وزوان در یک لایه ی رسوبی – سنگی قرار دارد که در طی سالیان متمادی با پایین رفتن سطح آب منطقه در دو طبقه یکی لایه ی رسوبی که از مظهر قنات دارای ۲۰۰۰ متر طول و ۴۰/۱۸ متر عمق بوده که عمق آن در مادر چاه فعلی مشهود است. طبقه ی زیرین قنات که آب در آن جریان دارد از کف آب رو تا ارتفاع ۲ متر و ۱۰ سانتیمتر در لایه ی سنگی کوهستانی حفر شده.

  ۲٫ دکتر عبد الکریم بهنیا استاد دانشگاه اهواز در کتاب قنات سازی و قنات داری صفحه ی ۱۳۹ چنین آورده است:

  «نگارنده در آبان ماه ۶۳ در قنات قدیم وزوان واقع در بخش وزوان شهرستان اصفهان، سیستم بسیار جالبی را که برای مهار کردن آب در فاصله زمانی اول آذر لغایت ۲۵ الی ۳۰ فروردین سال بعد به کار می رود مشاهده کرده است. بنا به گفته اهالی، این سیستم در حدود ۳۰۰۰ سال پیش ساخته شده و این قنات تنها قنات در تمام منطقه اصفهان است که بدین طریق آب زیرزمینی را ذخیره می کند. شرح مختصر این سیستم چنین است که یکی از میله های قنات را که حدود ۶۰۰ متر از مادرچاه فاصله دارد (و احتمالاً چاه ترکان خشکان است) به قطر حدود ۳ متر گشاد کرده اند و دیواری به ضخامت ۱ متر، عرض ۳ متر و بلندی کل عمق چاه از سنگ و ساروج ساخته اند. بر روی این دیوار، به فاصله ی یک متر به یک متر، ۷ سوراخ استوانه ای به قطر ۳۰ سانتیمتر تعبیه کرده اند. کوره این قنات از انتهای این دیوار عبور می کند. هفتمین سوراخ، ۷ متر از لبه تاج کوره قنات فاصله دارد. اول آذرماه هر سال، هم دهانه کوره و هم دهانه ۷ سوراخ مذبور رابا سنگ و سیمان می گیرند. طبیعی است که مقداری از آب در پشت این سد زیرزمینی ذخیره می شود.تجربه سالیان دراز نشان داده استکه سطح آب به حدود یک متری در بالای نزدیکترین سوراخ به سطح زمین می رسد. در فاصله ی ۲۵ الی ۳۰ فروردین، اولین سوراخ را باز می کنند. حدود ۱۰ روز طول می کشد تا سطح آب به زیر سوراخ اول افت کند به همین ترتیب پس از هر ۱۰ روز سوراخ دوم و سوم و … را نیز باز می کنند، زیرا زمان افت سطح آب برای هر یک متر حدود ۱۰ روز است. پس از گشودن هر ۷ سوراخ که تقریباً تا اوایل تیرماه طول می کشد، دهانه کوره قنات را باز می کنند…»(بهنیا،۱۳۶۸، ۱۳۹)

  ۳٫ قنات بزرگ وزوان در گذشته دارای سه رشته بوده که از محلی بالاتر از بند قدیمی منشعب می شده است:

  الف- نخستین رشته که از مظهر قنات (سراُرچه) شروع می شده و با عبور از شهر فعلی میمه تا شهر فعلی جوشقان ادامه داشته که با بی مهری ساکنین شهر میمه، قسمتی از آن مسدود گردیده. این رشته در حال حاظر از مظهر قنات حدود ۱۸۰۰ متر تا ۲۰۰۰ متر طول دارد و دارای ۷۸ حلقه چاه می باشد که از این چاه ها ۴۰ حلقه در زیر بند (سد زیرزمینی ساخته شده از ساروج) قرار دارد و حد فاصل هر میله ی چاه از ۱۸ تا ۲۵ متر می باشد.از بالای بند تا مادر چاه فعلی که دارای ۳۸ حلقه چاه می باشد که فاصله ی هر چاه با چاه دیگر ۱۵ تا ۲۰ و ۲۵ متر می باشد.بنابر این طول قنات ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ متر می باشد که ۱۰۰۰ متر آن زیر بند قدیمی و ۸۰۰ متر آن در بالا دست بند زیر زمینی قرار گرفته است.

  ب- رشته ی دوم که از داخل شهر فعلی میمه به طرف شرق و حدود ۱۰۰۰ متر بوده به طرف اتوبان اصفهان – تهران به سمت میمه ادامه داشته که مسیر آن بر روی زمین و تا حدودی در زیر زمین کور شده ولی آثار آن در زیر زمین قابل مشاهده است.

  ج – رشته ی سوم از محل شروع رشته ی دوم به طرف غرب در شهر میمه ادامه داشته و به سمت مسجد جامع شهر میمه و محل پارک قدس کشیده می شده که در حال حاضر آثار چاه های آن بر روی زمین وجود ندارد ولی در زیر زمین کوره ی قنات امتداد دارد و قابل مشاهده است هر چند این رشته هم در نیمه های راه مسدود گردیده.

  ۴٫ نکته قابل توجّهی که در مورد این قنات قابل ذکر است و کارشناسان میراث فرهنگی و کارشناسان ژاپنی یونسکو نیز آن را تأیید نموده اند در نقطه ای از قنات که بالای بند قنات است سه شکاف زیر زمینی (در اصطلاح محلی کِر) یا تنور آبی وجود دارد و پس از بند کردن آب، این شکاف ها، آب چهل لیتر در ثانیه ذخیره شده در پشت سد به مدت ۱۲۰ روز از دهم آذر تا دهم فروردین هر سال را به مخازن بزرگی که در زیر زمین وجود دارد هدایت می کند و پس از گشایش دریچه های تعبیه شده در بند یا سد به تدریج آب ذخیره شده به صورت خود جوش و با کمک نیروی ثقل زمین، به چرخۀ مصرف باز می گردد. از آن جا که گنجایش کانال های قنات از پشت سد به طول ۸۰۰ متر با عرض یک متر و ارتفاع چهار متر ۳۲۰۰ =۴ ×۸۰۰ متر مکعب آب است ولی آبی که در پشت سد ذخیره می شود از دهم آذر ماه تا دهم فروردین بر اساس قطر آبدهی قنات طبق معادله ۴۱۴۷۲۰ = ۴۰ × ۸۶۴۰۰ × ۱۲۰ متر مکعب آب است که بیش از گنجایش کانال های قنات می باشد و میزان ۴۱۱۵۲۰ متر مکعب مازاد گنجایش کانال ها در مخازن زیر زمینی توسط تنور های آبی مذکور ذخیره می گردد و با بازگشایی دریچه های سد، به مرور به چرخه مصرف وارد می شود.

  مطالب ارائه شده توسط کارشناسان ژاپنی در مورد قنات عمومی شهر وزوان

  ۵٫ نکته دیگری که در مورد این قنات وجود دارد این است که با باز گشایی سد و حرکت آب به سمت بیرون، در صورت بسته شدن مجدد سد، چرخه ذخیره سازی با مشکل مواجه می گردد و تا حدودی می توان گفت که در طول سال فقط یک بار به صورت کامل عمل ذخیره سازی آب در این قنات به صورت جدی فعلیت دارد.
  قلات مرکزی وزوان یکی از بزرگترین حوضه حاصلخیز مرکز کشور است که منحصر بفرد بود وشگفتهای خاصی را به این منطقه بخشیده ولذا بقیه قنوات زیرمجموعه و رودهای کوچکی از قنات بزرگ وزوان است که بعلت عدم کنترل ویا بعلت مرکزیت بخش ضمن سوءاستفاده وقانون شکنی عده معدودی که نیتی جز غارت وچپاول منطقه نداشته و همچنان به فرار جمعیت وثروتهای طبیعی ،معنوی ،علمی،ومادی می پردازند
  فلات مرکزی وزوان همانطور که گفته شد منحصربفرد بوده چراکه رشته کوه البزر حاصل حوضه های حاصلخیر دشت البرز وکرج ورشته کوه زاکرس مناطق حاصلخیز شمالی وکوه سفید دماوند منطقه حاصلخیز دماوند وحوضه های حاصلخیز شمیرانات ولواسانات وهمچنین رشته کوههای کرکس حوضه حاصلجیز قلات مرکزی وزوان شامل قنات بزرگ وزوان تنها سد بزرگ زیرزمینی رشته کوه کرکس وقنوات کوچک وزیر مجموعه قنات بزرگ وزوان که حوضه حاصلخیز مرکزی وزوان وکاشان ونطنز را بوجود می آورد که این از زیبایهای وشگفتیهای رشته کوه کرکس است .
  امید است که این اثر تاریخی وبزرگ هرچه زودتر باکمک مردم و مسولین وهمه یاری رسانان وسربازان انقلاب از دست غارتگران پلید نجات یابد ومسولین کشور دیدگاه خاص و ویژه ای نسبت به این اثر مهم داشته باشتد. اتتماس دعا

 2. صبح وزوان جهت آشنایی همشهریان تهرانی با سایت و ارائه نظرات و مطالب و پیشنهادات و پیشرفت شهرمان وزوان http://www.sobhevazvan.ir

 3. همشهری در ۲۰۱۶/۰۱/۱۴ در ۲:۰۵ ب.ظ گفته:

  از طریق پایگاه اطلاع رسانی مسجد حضرت حجت (عج ) مجیدیه یکبار صبح وزوان را تبلیغ فرمائید فردا هم مجلس ختم مرحوم خیری هست در این مجالس هم میتوانید بصورت اطلاعیه ، اطلاع رسانی کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

آموزش زبان ترکی آذری آموزش زبان ترکی آذربایجانی