آخرین خبرها
خانه / اخبار مسجد / رویکرد جلسات مذهبی مسجد حضرت حجت (عج) مجیدیه تهران
رویکرد جلسات مذهبی مسجد حضرت حجت (عج) مجیدیه تهران

رویکرد جلسات مذهبی مسجد حضرت حجت (عج) مجیدیه تهران

متن زیر توسط جناب آقای داوود دقیانوس تهیه و برای مسجد حضرت حجت(عج) ارسال شده است با تشکر از ایشان ؛ شما هم میتوانید از قسمت ارسال مطلب یا از طریق ایمیل info@masjedehojjat.ir مطالب خود را جهت درج در وبسایت مسجد حضرت حجت(عج)برای ما ارسال کنید در ضمن با عضویت در سایت میتوانید به راحتی و به صورت مستقیم بدون واسطه نویسنده سایت باشید

قال الرضا (ع):من جلس مجلسا یحیى فیه امرنا لم یمت قلبه یوم تموت القلوب

امام رضا (ع) فرمودند : هر کس در مجلسى بنشیند که در آن، امر و خط و مرام ما احیا مى‏شود، دلش در روزى که دلها مى‏میرند، نمى‏میرد. (بحارالانوار، ج ۴۴، ص۲۷۸)

*************

با سلام و احترام به همشهریان محترم وزوانی مقیم تهران

نظر به اینکه اساسا ًجلسات مذهبی براساس اعتقاد ، اعتماد و ایمان سرشار از عشق به اهل بیت (ع) شکل می‌گیرد، لذا ماهیت و هویت این نوع محافل بصورت اخص نیز میتواند ازاثرگذارترین شیوه‌های ارتباطی بی بدیل عصرحاضر محسوب شود که ارائه محتوای مطالب آن نیز با ظرفیت وگیرایی مخاطب متناسب‌سازی می‌شود تا ذهن و روح انسان را از زنگارهای دنیوی جلاء وصیقل دهد و ارتباط روانی، عاطفی و مذهبی را به خوبی برقرارنماید..

************

در دهه‌های اخیر با توجه به اینکه جوامع  همزمان با پیشرفت تکنولوژی و گسترش فضاهای مجازی و اینترنتی و سایر عوامل دیگر ، روند تحولات اجتماعی نیز رشد شتابزده به خود گرفته و رسانه‌های نوظهور متعدد دیگری ، بسیاری ازمسیرهای ارتباطی را تسخیر کرده‌اند، ضرورت تشکیل ، استمرار و تقویت این مجالس بیش از پیش احساس میشود و بایستی موضوع تشکیل جلسات مذهبی در صدر برنامه های فردی و اجتماعی قرارگیرد بنحویکه در تدوین برنامه های زندگی برای آن جایگاه ویژه ای تعریف شودکه کارگزاران محترم مسجد حضرت حجت (عج) این مهم را در صدر برنامه های خود قرار داده اند .

گسترش و تعمیق جلسات روشنگرمذهبی با ماموریت ویژه معنوی ،  که بر اساس محتوای دین ، اخلاق، تقوا و آشنایی با معارف علوی شکل می‌گیرد، از معدود فضاهایی است که می‌تواند برای خانواده های مذهبی ، اعتماد‌ساز و اطمینان‌بخش باشد.و تداوم آن عامل حرکت آفرین و نوید بخش و خلق حماسه های نوعدوستی و مسئولیت پذیری و تامین حس مشارکت جمعی در عصر فعلی خواهد بود .

با این رویکرد ، بازتاب و انعکاس جلسات غنی و پربارمذهبی ، بازآفرینی فرصت تغییر فضای معنوی است که مقیاس سنجنش شور و شعور حسینی در اذهان بشری صعود میکند و . افرادی چون خانواده های معظم شهدا وجانبازان و عزیزانی که درطول انقلاب و دفاع مقدس فعال بوده‌اند در این جلسات دمی می‌آسایند و آرامش می‌یابند والابذکرالله تظمئن القلوب را مصداق میشوند. و درس پاسداری ازحرمت خون شهیدان شاهد همیشه جاوید تاریخ در مدرسه ذهن آنان تدریس میشود و مومنان نیز بازآموزی آموخته های خود را در دفتر وجود خویش مشق میکنند . تا با تکرار آن اسلامیت را در پهنای سرزمین زندگی خود فعلیت بخشند. و تلالو ایمان را تجربه کنند.

تشکیل و استمرار جلسات سنتی مذهبی به ویژه در کلان‌شهرها ، می‌تواند مرهمی بر تنهایی انسان مدرن امروزی باشد که در غوغا سالاری و هیاهوی شهرنشینی ممکن است خود را گم کرده و از وصال به اصل خویش بازمانده باشد. آری انسانی که در ارتباطات مجازی خلأ از خود بیگانگی را بصورت ملموس احساس می‌کند. نسخه شفابخش او ، شرکت در جلسات دینی است که انسان در ابعاد اجتماعی ، اقتصادی ، اخلاقی ، و الگوهای پسندیده اجتماعی و آموزش سیره نبوی می بیند.

جلسات مذهبی می‌تواند حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن نیز داشته باشد. و حتی گروههائی برای کمک به ایتام و نیازمندان شکل بگیرد، ارتباطات محفلی با اندیشه های ناب دینی و حضور دائمی میتواند قلوب را تسخیر کرده و فاصله های سهوی و عمدی را از بین ببرد و رشته افکار از هم گسسته را پیوسته چون مهره های تسبیح کنار هم بنشاند و تسبیح گوی خدای متعال باشند و به سوی تحقق مدینه فاضله آرمانی مکتب محمدی (ص ) گام بردارد و اندیشه ها را از زمین برکند و به سوی آسمان و معراج به پرواز درآورد.

از نگاه دیگر ، تشکیل و استمرار ،  حضور در مساجد با توجه به ماهیت و ماموریت دینی خود ، در جهت انجام رسالت فردی و اجتماعی مومنان ، که بسیار هم ، مورد تاکید اسلام قرار گرفته میتواند ، علاوه بر تشکیل موسسات خیریه و عام المنفعه و یا صندوقهای قرض‌الحسنه، حلقه‌های آموزشی، برنامه‌های تفریحی زیارتی و فعالیت‌های متنوع دیگر را نیز با محوریت مذهب، شکل دهد و آنرا ساماندهی و سازماندهی و اجراء نماید .

البته همانطور که میدانیم به دلائل متعدد . در فضای مدرن امروزی که بسیاری از مناسبات سنتی و دینی مثل روابط محلی و خوشایندی و صله ارحام تضعیف شده و رنگ باخته است برای بازسازی و ترمیم روابط مستحکم انسانی ،  حضور در چنین‌ مکانهای مقدسی ، فرصت و غنیمت به حساب می‌آید. که بایستی از این ظرفیت اجتماعی و دینی بهره کافی برد.چون ذات و ماهیت این جلسات به برکت دینداری و اخلاق محوری همواره در طول زمان فرهنگ‌ساز بوده‌اند و حمایت و هدایت صادقانه این برنامه‌ها می‌تواند به اصلاح فرهنگ دینی جامعه که متاثر و منبعث از منابع غنی قرآنی است نیز کمک شایان نماید.

مسجد حضرت حجت (عج) مجیدیه تهران ، بعنوان یک پایگاه عظیم معنوی و جایگاه رفیع اجتماعی ، برای ایجاد و بسط وحدت و همدلی مومنین  ، همواره بعنوان مرکز ثقل هم اندیشی و همگرائی دینی و اجتماعی مطمح نظر و کانون توجه همگان ، بویژه همشهریان گرامی وزوانی مقیم تهران بوده و خواهد بود . این مکان الهی  به دلیل بهره مندی از ظرفیت بالای دینی ، فرهنگی و اجتماعی با برنامه های مدون ، نقش بسیار موثر و بسزائی در سازندگی و صیانت اعتقادی و دینی مردم را داشته و خواهد داشت  .  امید است در پرتو عنایت به فرامین الهی ، برنامه های جامع این پایگاه معنوی همچنان  رشد کمی و کیفی روز افزون داشته باشد.  

در پایان به امتثال از فرمایش حضرت رضا (ع) که فرمودند

«مَنْ لَمْ یَشْکُرِ الْمُنْعِمَ مِنَ الْمَخْلُوقِینَ لَمْ یَشْکُرِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَل‏»

  ، موفقیت روز افزون هیئت امناء محترم و سایر خدمتگزارن صدیق وگرامی، این کانون معنوی وحدت بخش اسلامی را در جهت پیشبرد اهداف بلند و مقدس مذهبی را از خداوند متعال خواستارم.

من الله التوفیق

داود دقیانوس

درباره‌ میلاد مداح

میلاد مداح
خادم المسجد میلاد مداح هستم و افتخار این را دارم که کاری هرچند کوچک برای مسجد حضرت حجت(عج) کرده و این وبسایت را طراحی و اجرا کرده ام؛ امیدوارم از دیدن آن لذت کافی را برده باشید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*